Rozwiń


Witamy w inspiracjach! Znajdziesz Tutaj przykłady projektów MaM Lub dla mam

Komentuj, oceniaj, dodaj swój projekt, zaproponuj cudzy

Przystanek Zmiana. O macierzyństwie na poważnie

Organizator: Obywatel Mama
Data: rok Miejsce: cala Polska
Wróć do listy
Przystanek Zmiana. O macierzyństwie na poważnie

W wywiadach z kobietami-matkami, skutecznie działającymi w sferze publicznej (jako reprezentantki organizacji pozarządowych, świata polityki, nauki i sztuki) staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak współistnienie tych sfer przeżywają same kobiety. Jako konflikt czy siłę napędową?

Głównym celem projektu jest przedstawienie różnych wzorów matek aktywnych w sferze publicznej i zainicjowanie dyskusji na temat rozumienia konfliktu między rolą matki a aktywnością publiczną. Chcemy zbadać, czy przepaść między wizerunkiem kobiety-matki,  a wizerunkiem osoby skutecznie działającej w sferze publicznej, jest realna czy może iluzoryczna. Pomimo że wiele się zmienia w kwestii różnorodności przedstawień macierzyństwa i rozwiązań wspierających kobiety w tej roli, wciąż wiele młodych kobiet odkłada decyzję o macierzyństwie, gdyż ma poczucie, że czeka na nie konflikt między rolą matki, a innymi ważnymi dla nich zadaniami. Dominuje przekonanie, że prędzej czy później będą musiały dokonać wyboru "kariera czy rodzina", gdyż sukces kobiety, zwłaszcza związany z intensywną obecnością w sferze publicznej, przedstawiany jest często jako efekt szeregu poświęceń i rezygnacji z satysfakcjonującego życia rodzinnego.

Zastanawiamy się również, na ile macierzyństwo jako takie, niezależnie od sfery zawodowej, jest cenione społecznie. Czy kobiety, dla których sfera domowa jest sferą najważniejszą, cieszą się poważaniem i ich perspektywa brana jest pod uwagę w debacie społecznej?

Na poziomie oddziaływania społecznego jednym z celów projektu jest stworzenie miejsca w przestrzeni internetu, gdzie można doświadczyć różnorodności wzorów macierzyństwa, gdzie kobiety znane ze swojej działalności, wypowiadające się jako specjalistki w wielu dziedzinach, mówią również o tej drugiej stronie, o swoich doświadczeniach związanych z macierzyństwem i refleksjach z tego wynikających.

Projekt dofinansowany w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Strona projektu: przystanek-zmiana.pl


Hej! skomentuj powyższy materiał!

Bądź sobą,

Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj

Nie masz swojego konta? Zarejestruj się

Komentarze

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.

x